Obecné informace

Seminální tekutina je komplexní směsí sekretů z nejméně čtyř mužských urogenitálních žláz. Seminální váčky přispívají do této směsi z cca 60%, produkty prostaty tvoří cca 30% a zbytek dodává nadvarle a bulbouretrální  žláza.

V průměru muž ejakuluje 2-6 mililitru seminální tekutiny, kde 1 mililitr obsahuje 10-50 milionů spermií. Počet spermií se mění v závislosti na věku a může být negativně ovlivněn zdravotním stavem, genetickými predispozicemi, stravou, jakožto i kouřením či užíváním drog.   Někteří muži jsou definováni jako oligospermici. Počet spermií v jejich seminální tekutině je abnormálně nízký. Další skupina mužů jsou aspermici. Tito muži neprodukují žádné spermie. Tento stav může být zapříčiněn radiací,  toxiny, nesestouplými varlaty, varikokélou či užíváním drog.

Muži po vasektomii, oligospermici a aspermici mohou stále produkovat normální množství seminální tekutiny, jež je pomocí speciálních postupů a prostředků detekovatelná.

Průkaz seminální tekutiny se provádí ze jména při analýze vzorků a stop k případům znásilnění a omezování osobní svobody.  V praxi se ve forenzních laboratořích provádí zejména ohledání oděvních součástek a vaginálních, ústních či análních výtěrů.  

Velmi často se průkaz spermatu používá při kontrole sexuální aktivity nezletilých, popřípadě při zajišťování důkazů o nevěře.


Kontakt

DNA centrum Bulovka

Forenzní DNA servis, s.r.o.
Nemocnice Na Bulovce

kancelář:
Bulovka 1606/1
180 81 Praha 8

poštovní styk:
Budínova 2
180 81 Praha 8

IČ: 27227529233 931 123
731 503 250